25’den Fazla Ülke’de 350’den Fazla Anahtar Teslim Kurulumu Sağladık

25’den Fazla Ülke’de 350’den Fazla Anahtar Teslim Kurulumu Sağladık

Su arıtma ve çevre teknolojileri alanında uzun yıllardır verdiğiniz hizmetler hakkında bilgi alabilir miyiz? Ters ozmoz sisteminin ülkemizdeki konumu ve geleceği hakkında neler söylemek istersiniz?

Su arıtma ve çevre teknolojileri denilince akla çoğu zaman bildiğimiz içme suyunun temini gelmektedir. Fakat bu sektörün göründüğünden daha komplike ve çeşitli olduğunu belirtmek isterim; içme ve kullanma suyunun yanı sıra endüstriyel proses suyu temini, evsel ve endüstriyel atık suların arıtılması ve yeniden kullanılabilmesi için geri kazanım tesisleri tasarlanması gibi birçok alanı da içinde kapsamaktadır. Dünya nüfusunun kontrolsüz artışı, ekolojik dengesizlikler, küresel ısınma ve su kaynaklarının bilinçsizce kirletilmesi temiz su kaynaklarımızı önemli ölçüde sınırlamıştır. Bu sebeple önümüzdeki yıllarda bu sektör bugünden çok daha önemli bir konuma gelecektir.

Waterland’e gelirsek, arkasında 20 yıllık bir tecrübe var diyebilirim.

Pompa sektöründe başlayan kariyer yolculuğumu yıllar içinde sektörün çeşitli alanlarında geliştirdim ve edindiğim tecrübelerle 2007 yılında Waterland’i kurma adımlarımı attım. Waterland’i büyütürken Türkiye’deki su arıtma sektörü hakkında gözlemlediğimiz ihtiyaçlara hep “daha iyisini nasıl yapabiliriz?” sorusuyla yaklaştık. Ülkemizde gözlemlediğim en büyük eksik teknik anlamdaki yetersizlikti ve bu ayağımızı güçlendirerek Waterland’i bugünkü güçlü konumuna getirdik. Arıtma sistemlerini sadece projelendirmekle kalmadık aynı zamanda imalatını da gerçekleştirdik. Başta gıda ve içecek endüstrisi olmak üzere; daha hassas proses ve su kalitesi isteyen tekstil, otomotiv, enerji, matbaa ve cam sanayi gibi birçok endüstri kuruluşuna proses suyu kaynağı sağlamalarında çözüm ortağı olduk. Temiz su kaynağı sıkıntısı çeken birçok ülkede deniz suyu arıtma sistemleri kurduk. Bunun yanı sıra evsel ve endüstriyel atık su arıtımı ve geri kazanımı sistemleri ile hem temiz su kaynaklarımızı koruduk hem de müşterilerimizin üretim maliyetlerini düşürdük. Waterland’in yıllar süren bu başarısı yaratıcı düşünmekte, yeniliklere açık olmakta ve çözüm odaklı düşünme tarzında gizlidir. Şimdiye kadar Sri Lanka’dan tutun Meksika’ya kadar; Japonya’dan Avustralya’ya kadar 25’ten fazla ülkede 350’nin üzerinde başarılı projeye imza attık ve atmaya da devam ediyoruz.

Sizin de bildiğiniz gibi her su aslında ihtiva ettiği mineraller ve miktarları bakımından eşsizdir. Herhangi bir nehrin bir noktasından alacağınız suyun karakteristik özellikleri, 5 metre öteden alınan suyla bambaşka olabiliyor. Ters ozmoz aslında bu noktada gelişen teknolojinin çok önemli bir eseri. Çok yüksek konsantrasyonlara sahip deniz suyunu bile mükemmel ölçüde arıtabiliyor. Suyun kimyasını değiştirerek saflaştırıyor. Ülkemizde kullanımı şu aşamada yaygın durumda, neredeyse her endüstride bu sistemi görebilmek mümkün. Eskiden insanlarda ters ozmoz sistemi çok pahalı diye bir algı vardı fakat teknolojinin günden güne gelişmesi ile birlikte hem günümüzde hem de gelecekte ters ozmoz ve membran teknolojileri varlığını sürdürecektir diyebilirim.

Ürünlerinizin içecek sektörü içerisindeki yeri ve pazar payınız hakkında bilgi alabilir miyiz? İçecek sektörünün geleceğini nasıl değerlendiriyorsunuz? Geleceğe yönelik yatırım projeleriniz nelerdir?

Waterland’i bu sektörde güçlü kılan en önemli özelliklerinden biri her projeye aynı hassasiyetle yaklaşması ve butik olarak da çözümler getirebilmesidir. Bir önceki sorunuzda da belirttiğim gibi her su kaynağında birbirinden farklı ve eşsizdir. Siz doğru arıtım kademelerini değerlendirseniz de istenilen su parametrelerine yaklaşamayabilirsiniz. Butik tasarım aslında burada anlam kazanmaktadır. Suda bulunabilecek her türlü zorlu kirleticiye, safsızlığa ve tuzluluğa karşı ayrı projeler tasarlamanız gerekebilir. Bu sebeple profesyonel ve hijyenik şartlar arayan gıda ve içecek sektöründe belirlenen standartlara uygun, kaliteli, modern ve gerektiğinde butik arıtma tesisleri tasarlıyoruz. İçecek sektöründeki firmalara güvenilir bir çözüm ortağı olabilmek için teknolojiyi ve gündemi yakından takip ediyoruz.


Bu sektörün imalatçı ayağını da temsil ettiğimiz için AR-GE çalışmalarına çok önem veriyoruz. Geleceğe yönelik yatırım projelerimiz de AR-GE’de edindiğimiz bilgilere bağlı olarak şekilleniyor. Örneğin, yakın zamanda piyasaya çıkardığımız Smart RO L Akıllı Ters Ozmoz Sistemi ciddi anlamda gelecek vadediyor. Kendine ait şasesinde bütün ekipmanları biraraya getirilmiş olan bu sistem, akıllı uyarı sistemleri ve cep telefonundan izlenilebilir olmasıyla kurulum ve işletme kolaylığı sağlıyor. Size anlık veriler sunuyor, çok az yer kaplıyor ve gerçekten çok şık görünüyor.

Türkiye dışında hizmet verdiğiniz ülkeler ve yeni dönem hedefleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz? Geçtiğimiz yıl Pakistan ile yürüttüğünüz iş geliştirme projeleri hakkında bilgi alabilir miyiz?

Daha önce de ifade ettiğim gibi 25’den fazla ülkede 350’den fazla başarılı projede anahtar teslim kurulum sağladık. Türkiye dışında; Azerbaycan, Kıbrıs, Türkmenistan, Kazakistan, Irak, İran, Katar, Dubai, Suudi Arabistan, Mısır, Kuveyt, Japonya, Güney Afrika, Hindistan, Sri Lanka, Maldivler, Libya, Ürdün, Gana, Etiyopya’da hizmet vermeye devam ediyoruz. Bildiğiniz üzere Pakistan temiz su kaynağı açısından ciddi sıkıntılar çeken ülkelerin başında geliyor. Endüstriyel üretiminin büyük bir bölümünü ise tekstil sektörü oluşturmaktadır. Tekstil sektöründe atık su arıtımı ve geri kazanım projelerimizi yürütmeye devam ediyoruz. ZLD (Zero Liquid Discharge) ve ZHCD (Zero Hazardous Chemical Discharge) sistemleri ile de ayrıca ilgileniyoruz.

 

Pazarlama stratejiniz ve size kazandırdıkları hakkında neler söyleyeceksiniz? Bayilik sisteminiz ve işleyişi hakkında bilgi alabilir miyiz? Waterland bayisi olabilmek için hangi şartlara sahip olmak gerekiyor, kriterleriniz nelerdir?
Waterland, bir marka haline gelmesini LinkedIn, Directindustry, The Water Network gibi iş dünyasına ve su arıtımı sektörüne hitap eden kanallardaki geniş iletişim ağına borçludur. Bu zamana dek belirli bir pazarlama stratejisine ihtiyaç duymadık çünkü başarılı projelerin altındaki imzamız sayesinde müşterilerimiz bize kendileri ulaşmıştır. Zaten sizin de bildiğiniz üzere en iyi pazarlama müşteri memnuniyetine bağlı olarak insanların bir markayı birbirine önermesidir. Bu sebeple pazarlama stratejimizin temelinde referans ağımız mevcuttur.

Dünyanın birçok alanında referansımızın bulunmasıyla birlikte zamanla bayi ağımız genişlemiştir. Bayiliğimiz olsun olmasın yurt dışında 20’nin üzerinde katıldığımız fuarlarda çeşitli firmalar bizden bayilik talep etmiştir ve etmeye de devam etmektedir. Waterland, bayilerini seçerken öncelikle su arıtma ve atık su arıtma sektörlerinde tecrübeli ve konusunda uzman kişiler olmasına dikkat etmektedir. Mevcut teknik servis ekibi olması, kaliteli ve güvenilir hizmet vermesi bayilerimizden öncelikli beklentimizdir. Yoğun çabalarımız sonucu geldiğimiz mevcut konum itibariyle bayilerimizin bizi doğru temsil etmesine büyük önem veriyoruz.

 

Sahip olduğunuz kalite belgeleri ve kalite politikanız hakkında bilgi alabilir miyiz? 
Waterland; ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi, ISO 45001:2018 İş Güvenliği Yönetim Sistemi ve ISO 14001:2015 Çevre Yönetim Sistemleri ile önce iş güvenliği, kalite ve çevreye verdiği önemi ve bu standartları yerine getirerek imalat yaptığını belgelemektedir.

 

Pandemi süreci hizmetlerinizi ne şekilde etkiledi? 2020 yılını sektörel anlamda değerlendirebilir misiniz? 2021 beklentileriniz nelerdir?
2020 yılı hepimiz için çok zor bir yıldı. İnsanlık olarak hiç hazırlıklı olmadığımız bir takım üzücü sorunla karşılaştık. Dünya üzerinde diğer her şey gibi su arıtma ve çevre teknolojileri sektörü de bu pandemiden olumsuz etkilendi diyebilirim. Fakat Waterland müşterilerinin talepleri doğrultusunda hız kesmeden hizmet vermeye devam etmiştir. Önceki yıllarda olduğu gibi 2020 yılında da başarılı projelere imza attık. Biz de diğer her firma gibi çalışanlarımızın sağlığını gözettik ve bir süre evden çalışmaya devam ettik. Şu an normal çalışma hayatımıza devam etmekteyiz. Hijyen şartlarına maksimum ölçüde dikkat ediyoruz, düzenli olarak ofisimizi dezenfekte ediyoruz ve Covid-19’a karşı %99,98 oranında etkili hava temizleme cihazları kullanıyoruz. Bizim gibi güçlü firmalar kolay toparlansa da küçük çaplı işletmeler için iş göründüğü kadar kolay değil. Bu sebeple 2021 yılından en büyük beklentimiz bu pandeminin bir an önce son bulması ve normal hayatımıza kaldığımız yerden devam edebilmemiz.

Vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederiz.

 

http://www.drinktech.net/roportaj/waterland-su-aritma-ve-cevre-teknolojileri-genel-muduru-ozkan-aksoy-25den-fazla-ulkede-350den-fazla-anahtar-teslim-kurulum-sagladik_123.html