DrinkTech Röportaj-Waterland Su Arıtma ve Çevre Teknolojileri güçlü hizmet ağıyla servis veriyor

DrinkTech Röportaj-Waterland Su Arıtma ve Çevre Teknolojileri güçlü hizmet ağıyla servis veriyor.

“2018 itibariyle ihracatın artacağını ve sektörün giderek büyüyeceğini düşünüyoruz. 2018’de AR-GE çalışmalarına ağırlık vermeyi, sektörde daha ekonomik ve çözümcü projeler sunmayı hedefliyoruz” diyen Waterland Su Arıtma ve Çevre Teknolojileri Sanayi Tic. Ltd. Şti. Genel Müdürü Özkan AKSOY ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik”

Öncesinde büyük bir sektör tecrübesine sahip, 2007 yılında kurulan bir firmasınız. Su arıtma ve çevre teknolojileri alanında hizmet vermeye nasıl karar verdiniz? Bu alandaki hizmetleriniz ve çalışmalarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?
Merhabalar. Ben Özkan Aksoy, Waterland Su Arıtma ve Çevre Teknolojileri firmasının Genel Müdürü ve Kurucu Ortağıyım. Pompa sektöründe başlayan iş hayatımın ardından İtalyan bir su arıtma firmasının Teknik Müdürü olarak işe başladım ve deneyimim süresince Türkiye’de su arıtma sektöründeki eksiklikleri ve ihtiyaçları gözlemleyerek Waterland Su Arıtma ve Çevre Teknolojileri firmasını kurma adımımı 2007’de attım. Sektörde gözlemlediğim en büyük eksik teknik anlamdaki yetersizlikti ve bu ayağımızı güçlendirerek Waterland’i bugünlere getirdik. Başta gıda ve içecek endüstrisi olmak üzere, ilaç, tekstil, demir-çelik, otomotiv, matbaa, cam sanayi gibi hassas proses suları gerektiren endüstrilerde proses suyu hazırlama, atık su arıtma ve atık su geri kazanım projeleri tasarlamakta ve imalatını yapmaktayız.

Ters osmoz sisteminin Türkiye’deki yeri hakkında bilgi alabilir miyiz?

Yakın zamanda su arıtma sektörünün dünyada çok önemli bir sektör haline geleceği bilinmektedir. Sanayide giderek daha kaliteli ve daha fazla su ihtiyacı oluşması, temiz içme ve kullanma suyu kaynaklarının sınırlı olması ve artan nüfusa karşı yetersiz kalması suyu ve arıtılmasını önemli kılar.
Türkiye’de yağış miktarı bölgesel ve mevsimsel farklılıklar göstermektedir. Baraj, göl, akarsular gibi yüzeysel su kaynakları ve kaynak suları bulunmayan veya yetersiz kalan bu bölgelerde alternatif çözümlere yönelmek gerekir. Bu çözümler tankerle temiz su kaynaklarından su taşımak, kilometrelerce boru hattı döşeyerek başka bölgelerden su getirmek veya mevcut su kaynaklarını uygun yöntemlerle arıtmaktır. Söz konusu alternatifler arasında en avantajlı olanı ise mevcut kaynakları kullanarak yer altı suyunu veya denize yakın bir bölge ise deniz suyunu arıtarak içme ve kullanma suyu temin etmektir. Bu da ters osmoz uygulamalarını etkin kılmaktadır.

Ürünlerinizin içecek sektörü içerisindeki yeri ve pazar payı hakkında bilgi alabilir miyiz?

Waterland, her prosese ve her soruna butik ve profesyonel çözümler üretmektedir. Standart imalatlar ile ayrı mühendislik tasarımı gerektiren endüstrilere çözüm bulmaya çalışmak yanlış bir yaklaşımdır. Bu yüzden profesyonel ve hijyenik çözüm arayan içecek sektöründe Waterland güvenilir bir çözüm ortağı olarak bilinmektedir.

Son 2 yıl içerisinde şirketinizde yaşanan gelişmeler hakkında neler söyleyeceksiniz?

Son 2 yıl içerisinde yurt dışı ve yurt içi pazarında bayi ağımızı güçlendirerek daha hızlı ve daha etkin hizmet verme amacımıza ulaştık. Bayi ağımızı artırmaktaki çalışmalarımız devam etmektedir. Ayrıca Azerbaycan’da geçtiğimiz yıl faaliyete geçirdiğimiz fabrikamızda da hizmet vermeye başladık. Şimdiye kadar 24 ülkede 350’den fazla projeyi tamamlamanın gururunu yaşıyoruz.

Türkiye dışında hizmet verdiğiniz ülkeler ve yeni dönem hedefleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Türkiye dışında; Azerbaycan, Kıbrıs, Türkmenistan, Kazakistan, Irak, İran, Katar, Dubai, Suudi Arabistan, Mısır, Kuveyt, Japonya, Güney Afrika, Hindistan, Sri Lanka, Maldivler, Libya, Ürdün, Ghana, Etiyopya’da hizmet vermeye devam ediyoruz. Bölgelerin bazılarında bayilerimiz aracılığı ile güçlü bir teknik servis ağı da oluşturmuş durumdayız.

Pazarlama stratejiniz ve size kazandırdıkları hakkında neler söyleyeceksiniz?
Waterland, yaptığı işlerden dolayı gelen referanslarla çalışmış ve pazarlama faaliyetlerine yoğun bir çaba harcamaya gerek duymamıştır. Yurtiçinde bayiler ise bu ihtiyacın bir miktarını karşılamıştır. Yurt dışında katıldığımız 20 tane fuar dışında, Waterland’in bir marka olmasında en büyük etken Linkedin, Directindustry, The Water Network gibi sektöre hitap eden web ağları ile elektronik pazarlamaya verdiğimiz özen ve müşterilerimizden gelen olumlu dönüş ve referanslardır.

Bayilik sisteminiz ve işleyişi hakkında bilgi alabilir miyiz? Waterland bayisi olabilmek için hangi şartlara sahip olmak gerekiyor, kriterleriniz nelerdir?
Waterland, bayilerini seçerken öncelikle su arıtma ve atık su arıtma sektörlerinde tecrübeli ve konusunda uzman kişiler olmasına dikkat etmektedir. Mevcut teknik servis ekibi olması, kaliteli ve güvenilir hizmet vermesi bayilerimizden öncelikli beklentimizdir. Sonuçta onlar bölgelerinde birer Waterland temsilcisi oluyor ve bizi temsil ediyorlar.

Sahip olduğunuz kalite belgeleri ve kalite politikanız hakkında bilgi alabilir miyiz?
Waterland; ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi, OHSAS 18001:2007 İş Güvenliği Yönetim Sistemi ve ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemleri ile önce iş güvenliği, kalite ve çevreye verdiği önemi ve bu standartları yerine getirerek imalat yaptığını belgelemektedir.

İçecek sektörünün geleceğini nasıl değerlendiriyorsunuz? Geleceğe yönelik yatırım projeleriniz nelerdir?
2018 itibariyle ihracatın artacağını ve sektörün giderek büyüyeceğini düşünüyoruz. 2018’de AR-GE çalışmalarına ağırlık vermeyi, sektörde daha ekonomik ve çözümcü projeler sunmayı hedefliyoruz.

2017 yılını sektörel anlamda değerlendirebilir misiniz? 2018 beklentileriniz nelerdir?
2018’de Türkiye’nin son iki yılda yapılan cirolardan daha fazla ve daha daha hareketli olacağı ile ilgili öngörülerimiz bulunmaktadır.

Vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederiz.

Kaynak : http://www.drinktech.net/roportaj/waterland-su-aritma-ve-cevre-teknolojileri–guclu-servis-agiyla-hizmet-veriyor_83.html